Страховата невроза е позната още като паническо разстройство или депресивен синдром.
Треперене, влажни ръце, стегнати мускули, учестено сърцебиене, задух и болка в гърдите – не, не получавате инфаркт, а най-вероятно имате пристъп на страхова невроза. Това, което е хубаво, че след като премине, неразположенията бързо изчезват, споделят от Ploshtada.com.
Важно е да кажем, че по време на пристъпа може да намалите или дори прекратите неговата продължителност с различни медикаменти, но те не лекуват вашия страх. Напротив – честата им употреба води до зависимост и задълбочава вашето положение.
Хората много често развиват страх от страха си и дори така организират живота си, че да не попадат в ситуации, които могат да предизвикат пристъп на страхова невроза. При ненавременно лечение и отлагане на справянето с проблема той може да прерасне в депресия, затваряне в себе си, изолиране на околните и т.н.
За един по-спокоен живот!
– Билките са безвредната алтернатива, с която може да кажете “Не!” на лекарствата. Чаят от мента, лайката и маточината са само част от природните богатства, които могат да ви бъдат полезни за понижаване нивата на стрес и тревожност във вашия живот. Растителното разнообразие в България ви дава възможност да се възползвате от полезните свойства още на чай от роза, зелен чай и лавандула;
– Йога, тета хилинг, медитация и дори хипноза – това може да ви прозвучи на пръв поглед твърде ексцентрично, но на второ четене ще осъзнаете, че всъщност тези немедицински методи наистина могат да променят живота ви. В интернет ще откриете най-различни практики, уроци и напътствия как точно да се упражнявате. Почти във всеки град се организират колективни занимания, които при желание от ваша страна, може да посещавате. Йогата и медитацията лесно ще се превърнат в част от вашата ежедневна рутина и ще ви помогнат да се чувствате по-добре. Помага и яденето на мед;
– Не избягвайте ситуациите, които предизвикват пристъпите на страхова невроза. Напротив, вкарвайте се сами в тях и внимателно анализирайте себе си и обстановката наоколо, защото осъзнаването и правилната преценка са първата част от преодоляването на проблема.
Да, страховата невроза може да е упорита, но вие трябва да сте по-упорити от нея, за да не поставяте живота си в “клетката” на страховете, които имате.
Вижте и ТОВА:
Виолета Станева работи в сферата на здравето, здравното осигуряване и технически ориентираната журналистика, като има и допълнителна специалност по психология. След продължителна частна практика се отдава на писането и публикува няколко книги на английски език. Сътрудничи на сайта множество авторитетни медии от 2012 година.