Психичното здраве е много повече от диагноза. Това е цялостното ви психологическо благосъстояние.
Начинът, по който се отнасяте към себе си и другите, както и способността ви да управлявате чувствата си и да се справяте с ежедневните трудности.
И докато грижата за вашето психично здраве може да означава търсене на професионална подкрепа и лечение, това също означава да предприемете стъпки за подобряване на емоционалното си здраве сами. Извършването на тези промени ще се отплати във всички аспекти на живота ви. Може да повиши настроението ви, да изгради устойчивост и да добави стойност към цялостното ви съществуване:
Съдържание:
1. Кажете си нещо положително
Изследванията показват, че как мислите за себе си, може да окаже мощен ефект върху това как се чувствате. Когато възприемаме себе си и живота си отрицателно, в крайна сметка можем да разглеждаме преживяванията по начин, който потвърждава тази представа. Вместо това се упражнявайте да използвате думи, които насърчават чувството за значимост и лична сила. Например, вместо да кажа: „Аз съм толкова неспособен. Няма да си намеря работата, защото не ме избраха за пореден път“, опитайте с „, не се справих толкова добре на интервюто, колкото бих искал това не означава, че няма да си намеря работата. “
2. Фокусирайте се върху едно нещо
Може би сте го чували често, но живеенето в настоящия момент ни позволява да се освободим от негативни или трудни емоции от минали преживявания, които ни тежат. Започнете с повишаване на осведомеността за рутинни дейности, като например вземане на душ, обяд или разходка вкъщи. Обръщането на внимание на физическите усещания, звуци, миризми или вкусове на тези преживявания ви помага да се съсредоточите. Когато умът ви се лута, просто го върнете към това, което правите.
3. Упражнявайте се
Вашето тяло освобождава облекчаващи стреса и повишаващи настроението ендорфини преди и след тренировка, поради което упражненията са мощно противоотрова за стрес, тревожност и депресия. Замисляли ли сте се защо футболистите са толкова щастливи? Когато журналист от известен английски сайт пита Роналдо , дали изпада в депресивни състояние. Той се усмихва и отговаря, че си е избрал професия, заради която да никога да не му се случва подобно нещо. Не е учудващо, че с такъв здрав дух футболните залагания на Ювентус в двубоя с Порто са с коефициент 2.00 за победа на италианския тийм. Взимайте пример от спортистите. Потърсете малки начини да добавите активност към деня си, като например да вземете стълбите вместо асансьора или да отидете на кратка разходка. За да получите най-голяма полза, насочете се към поне 30 минути упражнения всеки ден и се опитайте да го правите на открито. Излагането на слънчева светлина помага на тялото ви да произвежда витамин D, който повишава нивото на серотонин в мозъка.
4. Яжте богати на витамини храни
Това, което ядете, подхранва цялото ви тяло, включително и мозъка ви. Въглехидратите (в умерени количества) повишават серотонина, химикал, за който е доказано, че има успокояващ ефект върху настроението ви. Богатите на протеини храни увеличават норепинефрина, допамина и тирозина, които помагат да сте нащрек. А зеленчуците и плодовете са заредени с хранителни вещества, които хранят всяка клетка на тялото ви, включително тези, които влияят на мозъчните химикали, регулиращи настроението. Включете храни с полиненаситени мастни киселини Омега-3 (съдържащи се в рибите, ядките и лененото семе.) Изследванията показват, че тези хранителни вещества могат да подобрят настроението и да възстановят структурната цялост на мозъчните клетки, необходими за когнитивната функция.
Виолета Станева работи в сферата на здравето, здравното осигуряване и технически ориентираната журналистика, като има и допълнителна специалност по психология. След продължителна частна практика се отдава на писането и публикува няколко книги на английски език. Сътрудничи на сайта множество авторитетни медии от 2012 година.