Как се излекувах от хипохондрия, стъпка по стъпка. Как да се справим с тежка хипохондрия и депресия. Какви усещания има човек и каква помощ трябва да му се окаже. Симптоми и причини.
Ще започна с описание на усещанията си и това, което научих за хипохондрията, докато страдах и четях за нея. После ще кажа и как успях да се излекувам лично аз.
Съдържание:
Симптоми на хипохондрия
Предхипохондрично състояние
Склонността да се изнамират измислени заболявания възниква на фона на депресивно състояние или на прекарана психо травма. Разстройството може да се отключи например от смъртта на близък, от общуване с раковоболен, от съпреживяването на здравословни проблеми.
Бъдещият хипохондрик започва да се ослушва, търсейки в себе си подобни симптоми. Постоянното вслушване в тялото води до забелязване на някакви детайли, които болният приема за признаци на започваща болест.
За развитието на предхипохондрично състояние може да повлияе медикаментозно лечение или епизод на стрес. С възрастта склонността към хипохондрия само нараства.
Меланхолиците са по-предразположени да си измислят болести. Понякога – и холериците. Аз лично съм холерик.
Сенестопатия при хипохондрия
Много болни от хипохондрия развиват сенестопатия, включително и аз. При нея вниманието се съсредоточава върху болезнени усещания, възникващи във вътрешността на тялото. Болният ги възприема като признак на прогресираща болест. В началото той се оплаква от храносмилателен проблем, от запек или гадене, а след това „закотвя“ болестта в един орган – сърце, стомах или глава.
Ръководени от догадки, такива хора ходят от лекар на лекар, опитвайки се да получат диагноза, релевантна на усещанията им. И когато лекарите не откриват нищо, пациентите продължават със самолечение. Те са абсолютно убедени в правотата си.
В късните стадии възникват усложнения. Пациентът вече вярва, че страда от смъртоносно заболяване и че лекарите са некадърни или незаинтересувани. Рискът на този етап е да се посегне на живота. Обликът на крайния стадий се дооформя от бълнуване и халюцинации.
Отношенията с другите
Хипохондрията влияе върху характера на болния и отнасянето към обкръжаващите го хора. Той става егоистичен и тънко обидчив. Напълно се концентрира върху своите преживявания и на техния фон болките на другите му изглеждат дребни. Ако близките не са на неговата вълна, той ги зачерква като жестоки или бездушни. Имал съм много такива случаи, за които сега съжалявам.
Кръгът на интереси на хипохондрика се стеснява. Малко по малко той изключва всичко излишно, докато остане главната тема – как да се излекувам!
Хипохондрия и депресия?
Хипохондриците могат да страдат и от депресия. Те стават мнителни, апатични, преувеличават страданията си. Обикновено главоболие преживяват като рак на мозъка.
Чувствайки се постоянно в опасност, болният се отказва от живота и е уверен в наближаващата го смърт. Той губи апетита и спокойния си сън, започват реални проблеми с храносмилането.
Разлика между хипохондрия и
обсесивно-компулсивно разстройство
Кога страхът се превръща в болест?
При ОКР възникват натрапчиви мисли, безпочвени страхове. Болният постоянно върши неща, за да „парира“ евентуалната опасност. Например той се бои от инфектиране, затова постоянно си мие ръцете и ги дезинфекцира.
Разликата е че този болен живее в постоянен страх от бъдещи неприятности със здравето и се опитва да се предпази от тях, докато хипохондрикът е убеден, че вече е болен и дори усеща реални симптоми на измислената си болест.
Хипохондрия и паническо разстройство
Паническото е друга разновидност на тревожно разстройство като ОКР. Разликата е, че болният изпада в кризи на паника, ескалация на неговия страх от заболявания.
Тези кризи са съпроводени с реални преживявания – болният се изпотява, получава сърцебиене, нещо го заболява, започва да му се гади. Но това са прояви на силния страх, а не на измислено заболяване, както е при хипохондрията.
Хипохондрия и страхова невроза
Страхова невроза е по-общо понятие, което обхваща най-различни тревожни състояния. Отделен дял от нея са фобийните разстройства – страх от нещо. Например: страх от тесни пространства – клаустрофобия, страх от много хора – агорафобия, страх за здравето – хипохондрия.
Причини за хипохондрия
Как се досещате, хипохондрията изисква свободно време. Такова в излишък се намира при безработните, пенсионерите, при трайно нетрудоспособните лица. Това е и един от ключовете за излекуването, от който се възползвах и аз при своето лечение.
Хипохондрията е вариант на активност, алтернативна заетост и самореализация. Така човек привлича вниманието към себе си и си намира нещо, което го вълнува. Освен това той постоянно се занимава с нещо, спасявайки се от „смъртната опасност“. Изолирането от света и затварянето са по-нататъшни последствия.
Втора причина за това разстройство, както вече споменах, е потребността от внимание. Малкото дете си изработва такъв начин да привлича внимание, когато родителите му са грижовни до задушаване или обратно – когато го държат строго или игнорират и показват нежност само при боледуване. Болният винаги е обект на грижи. Докато си болен, не те пипат за нищо. Няма работа, няма дявол.
Трети вариант е родителите да се карат постоянно и да спират, щом детето се разплаче. Хипохондрията на по-късен етап решава проблемите със скандалите. Когато си болен, никой не ти се кара за нищо, а и нямат време да се дърлят помежду си.
Хипохондрикът е любител на лекарствата
Други причини за хипохондрия:
- Травмиращ опит със собствена реална болест. Нещо, от което може да си се излекувал, а може и да не си;
- Травмиращ опит с боледуване на близък. Дори и психичните разстройства са заразни, имайте предвид това;
- Същото разстройство при родител. Докато предишната точка може да се отнася и към всякакви заболявания, включително сърдечни и дихателни, тук искам да акцентирам именно върху заразността на хипохондрията;
- Страх, произтичащ от преживяване на болка или дълго лечение. Както знаем, ако много се страхуваш от нещо, то непременно ще те сполети именно защото се страхуваш от него. Злото е като злите кучета. Надушва страха и той го привлича към себе си.
Хипохондрията е натрапчива идея. Предпоставка е желанието за перфекционизъм. Болният иска да е идеално здрав. Затова той постоянно прави нещо за здравето си – процедури, профилактики, чистене, диети, пие витамини, добавки и т.н.
Видове и форми на хипохондрия
Различават се две форми на хипохондрия:
- Сензохипохондрия – характеризира се с изпитването на остра болка. Пациентът се самолекува с нетрадиционна медицина. Той е убеден, че състоянието му се влошава, дори и след като лекарят е установил идеално здраве;
- Идеохипохондрия – страх от развиване на болест. Пациентът постоянно се преглежда и изследва. Той живее с мисълта, че е болен, но никой не може да разбере от какво.
Вижте и ТОВА:
Различават се три вида хипохондрия:
- Натрапчива – възниква при чести стресови моменти, резултат от прекомерна емоционалност. Присъща е на хора с богата фантазия и развита мнителност;
- Свръхценна – преувеличена грижа за здравето. Пациентът се старае да води здравословен живот, да яде полезна храна, да се пази от инфекции.
- Маниакална – пациентът вижда опасност и в най-безобидни неща. Струва му се, че нарочно крият от него истината. Строи невероятни хипотези, например може да си внуши, че е заболял от рак, защото домът му е построен от замърсени с радиация тухли.
Диагностика
Диагнозата се избистря с помощта на оплакванията на пациенти и някои изследвания.
- Специалистът може да провери твърденията на болния, като го изпрати при кардиолог, онколог, ендокринолог или друг колега, според оплакванията. Може да назначи лабораторни изследвания, ЕКГ, рентген, УЗИ на вътрешни органи или друго, което ще помогне да се установи има ли реално заболяване.
- След като се изключи наличието на физическо заболяване, следва разграничаване на хипохондрията от други психически разстройства: депресия, шизофрения, паническо разстройство и т.н.
Как се излекувах от хипохондрия
- Първото и най-важно нещо, което научих, е как да контролирам стреса и да релаксирам. Това става с упражнения по концентрация и медитация. Източните народи са го измислили. Има много упражнения навсякъде. Техниката е да се самонаблюдаваш и да повярваш, че имаш душа, дори и с риска да те помислят за луд. Да управляваш мислите си. Да им заповядаш да млъкнат, когато са хаотични. Да се научиш да се съсредоточаваш върху едно нещо, което ти си решиш, а не социалната мрежа. Достатъчни са и пет минути на ден, за да разбереш колко неподвластно ти е собственото внимание. Все отнякъде трябва да се започне. Първата стъпка е да вземеш в ръце собственото си мислене и да не позволяваш на външни фактори да ти казват какво да мислиш.
- Второто е да не търсиш в интернет обяснение за симптомите си. Забранено е. Точка. Интернет причинява хипохондрия. Направих го и все едно се родих наново.
- След това ми се отвори време, защото контролът върху мислите и вниманието отваря много време, и си намерих хоби. Започнах да изучавам видео монтаж. Нещо достатъчно трудно. Когато се научих да нарязвам клипове, да оправям звука, да премахвам обекти от видеото и да добавям субтитри, се регистрирах в upwork.com и първите поръчки не закъсняха. Сега имам толкова работа, че не ми остава време за паранои.
- Спрях пиенето, цигарите и марихуаната. Колкото и да е мъжествено и безопасно, си дадох сметка, че те ми докарват страхове и паранои от разболяване. Освен това ми пречеха да се концентрирам и да мисля за това, което аз реша, а не някой външен фактор. Така изчезнаха хаотичните мисли. Тоест те пак се появяват, но аз вече мога да ги контролирам и да мисля за креативни неща, а не за глупости.
- Купих си билки против хипохондрия и ги пих редовно три месеца. Всъщност първо купих евтини и после разбрах, че са фалшиви, и чак след това взех от хубавите и по-скъпите, които ми помогнаха. Става дума за Демир бозан, струва се да се поинтересувате от оригиналните билки, не от ментетата!
- Започнах да различавам телесните си усещания. Кога наистина са симптом и кога са нормални.
- Купих си къща с двор за 20 хиляди лева и започнах през уикенда да ходя там и да отглеждам различни земеделски продукти. През пролетта и лятото доматите и краставиците искат много грижи, а наесен прибирам картофи и плодове от овошките. През зимата има по-малко работа, но този период реално е само от ноември до януари, защото през февруари отново купонът започва. Тогава няма никаква хипохондрия, гарантирано!
Това е от мен. Пишете по-долу в коментарите как се справяте вие или питайте. От сайта ме уведомяват, когато има коментари, така че ще се радвам да ви помогна!
Павел Радев, видео монтажист от София
Вижте и ТОВА:
Как се излекувах от хипохондрия. Тест. Лечение с билки, симптоми и др.
Ето и едно видео на руски, което много ми помогна:
Виолета Станева работи в сферата на здравето, здравното осигуряване и технически ориентираната журналистика, като има и допълнителна специалност по психология. След продължителна частна практика се отдава на писането и публикува няколко книги на английски език. Сътрудничи на сайта множество авторитетни медии от 2012 година.
Здравейте,става въпрос за брат ми!
Мисля ,че е хипохондрик,а докторите казват,че е шизофреник!
Ето и някои негови симптоми:
Мие си ръцете често,казва, че не може да преглъща,повръща при хранене с определени храни,които той сам си е определил,че не може да яде,плюе често слюнката си,защото не можел да я преглъща(казва,че му влиза в кривото гърло)асоциален е и понякога много нервен,мнителен -не вярва на докторите и не пие хапчетата предписани му за шизофрения(те наистина не му помагат),с ниско самочувствие и никога не е работил през живота си.По време на ученическите му години е бил тормозен от съучениците си,а по-късно и в казармата.Скачал ни е на бой и ни е тормозил(прави същото,което са му правили на него в училище.Моля,да ми дадете съвет или да ме насочите към добър доктор(психиатър,психотерапевт или психолог)!Вашата статия ме обнадежди!
Ще чакам отговор!Пожелавам Ви успешен ден!