Какви мнения има за Seroxat 20 mg. Странични ефекти от Пароксетин. Видове заместители: Ксетанор, Флуоксетин, Седатон, Золофт, Бифлокс
Пароксетин (Сероксат) е едно от най-мощните средства против тревожност и потиснато настроение. Той блокира разрушаването на серотонина от тромбоцитите.
За 50 години клиничен опит пароксетин е идеално проучен и са установени неговите негативи. Такива има – препаратът поражда странични ефекти. В същото време е достатъчно ефективен – ползите от него надхвърлят вредите.
Лекарствено въздействие на пароксетин | |
---|---|
Критерий за оценка | Оценка |
Усвояване на една доза | нелинейно, неравномерно във времето |
Бързина на въздействие | много голяма |
Премахване на тревога и потиснатост, активиране | след 7 – 8 дни |
Стабилен ефект | до 15 дни от началото на схемата |
Въздействие на една доза | трае от 20 до 22 часа |
Терапевтична стратегия | постепенно увеличаване на дозата до намиране на ефективната (започва от 3-а седмица) |
Мнения за Сероксат от БГ Мама
Дали да пия Сероксат и да страдам от негативи
или да го спра и да страдам от болестта си?
Дилемата пред някои пациенти е такава. Значима част от споделящите във форумите болни изпитват тежки странични явления от лечението с пароксетин. Но когато спрат медикамента, симптомите на заболяването се връщат.
Сероксат работи добре, докато се приема. Около това мнение се обединяват много от пишещите. Малцина са щастливците, за които лечението с пароксетин минава безоблачно. Все пак ги има и те свидетелстват, че лекарството постига своите цели – премахва трайно тревожното, потиснато настроение и връща слънцето в ежедневието.
ВАЖНО: Вижте още мнения за Сероксат, оставете и своя ценен отзив за лековете с Пароксетин или попитайте ТУК, в нашия форум с коментари!
Странични ефекти от Seroxat 20 mg
В сравнение с други антидепресанти Сероксат има омекотено действие. Пароксетин по-рядко развива странични ефекти. Най-често причинява умерено нарушаване на храносмилането, към което пациентите бързо се приспособяват.
Съдържание:
Страничните реакции възникват със старта на терапията. Тяхната честота и интензивност намаляват с напредване на курса на лечение. Обикновено не изискват подмяна на лекарството.
Противоречиви сведения има по отношение на бременните. Някои изследователи указват за риск от сърдечни аномалии при плода с честота 1,5 до 2%. Други автори предпочитат пароксетин точно за заченали пациентки.
По време на лечение с пароксетин и в ранния период от неговото прекратяване са регистрирани случаи на суицидални мисли и суицидално поведение. Честотата на тези прояви е неизвестна.
- Киселини в стомаха, гадене, намален апетит са типичните храносмилателни негативи, с които стартира терапията с пароксетин. Описани са още оригване и метеоризъм. Клиничният опит казва, че диспептичните прояви бързо се притъпяват или напълно изчезват. Пациентите се приспособяват към тях.
- Главоболие, сънливост и/или безсъние са по-честите нарушения на психиката, които са описани за пароксетин. Има случаи на ненормални съновидения, вкл. кошмари. Нечести прояви са замъглено съзнание и халюцинации, много редки – маниакални и панически реакции, тревога.
- Ксеростомия (сухота в устата) е типичен негатив от множество лекарства, вкл. антидепресанти. При пароксетин той е минимално изразен. Лекарството почти не причинява патологична сухота в устата и в очите.
- Психомоторна възбуда и замаяност възникват при съчетаване на пароксетин с алкохол. Спиртът усилва страничните му влияния и възникват токсични ефекти.
- Студено изпотяване, тремор, неправилно дишане, гърч са редки, но сериозни прояви. Те изискват да се потърси медицинска помощ. Други такива са болка и тежест в гърдите, световъртеж, учестено или нередовно сърцебиене, мускулна болка.
- Сексуални проблеми и слабост са сред обичайните ефекти на пароксетин. Сексуалната дисфункция се посочва като по-чест негатив от лечението.
- Наддаване на тегло и проблеми с движението. Има такива предупреждения, но те не са сред типичните за пароксетин. Някои изследователи са категорични, че пароксетин въобще не притежава свойството да влияе на телесната маса. В изключителни случаи може да ограничи движението или да провокира моментно обездвижване.
- Замъглено зрение – често, разширяване на зениците – по-рядко и остра глаукома – много рядко, се посочват като негативи върху способността за виждане. Те се оценяват като слаби по интензитет.
- Възможни алергични реакции се проявяват основно върху кожата под формата на сърбеж, обрив или уртикария. Тежките реакции като ангионевротичен оток и анафилактичен шок са изключително редки.
Какво лекува Сероксат?
Невромедиаторът и хормонът серотонин се произвежда в тялото и постъпва в кръвта, за да изпълнява своите функции. Там неговото количество периодично се редуцира от тромбоцитите, което го разграждат и утилизират. Това се казва обратно всмукване (захващане) на серотонина.
Тромбоцитите ограничават натрупването на големи количества серотонин в кръвта. Когато този автоматичен процес на регулиране се наруши, се получава недостиг. Недостигът на серотонин води до депресивни, тревожни и панически състояния.
Сероксат пречи на тромбоцитите да разрушават серотонина и така в резултат от неговата намеса количеството серотонин в кръвта се увеличава. Затова лекарството се изписва при депресии, панически атаки, кошмарни съновидения, различни фобии и стресови разстройства.
Пароксетин има и няколко „странични“, но полезни ефекти. След инфаркт той възстановява сърцето и намалява риска от камерни аритмии. При бронхиална астма подобрява работата на бронхите, увеличава тяхната проходимост и намалява честотата на тежките пристъпи.
Дозировка, прием
Сероксат се приема един път дневно по време на храна. Таблетката се поглъща цяла, без дъвчене.
Препоръчителни еднократни дози и терапевтична стратегия
- Депресивен епизод от средна и тежка степен и при повтаряне на депресивния епизод (рекурентно разстройство): начално 20 мг, при нужда – увеличаване с 10 мг седмично до достигане на максимум от 50 мг за ден.
- Обсесивно-компулсивно разстройство: 40 мг на ден. Лечението започва с 20 мг, дозата може да се повишава с 10 мг на седмица до максимум от 60 мг на ден. Съблюдава се адекватна продължителност на терапията – няколко месеца и повече.
- Паническо разстройство: 40 мг на ден. Започва се с доза от 10 мг и се повишава с 10 мг седмично според клиничния ефект. Допустим максимум – 60 мг. Тук се започва с ниска доза, за да се минимизира възможното усилване на симптомите в началото на лечението с каквито и да е антидепресанти. Адекватен срок – няколко месеца и повече.
- Социална фобия: 20 мг на ден. При нужда се увеличава с 10 мг седмично до максимум 50 мг.
- Генерализ. тревожно р-ство: 20 мг на ден, стъпка 10 мг, максимум 50 мг.
- Посттравматично р-ство: 20 мг на ден, стъпка 10 мг, максимум 50 мг.
Кога започва да действа?
Ефективността на терапията се оценява след 2 до 3 седмици от началото на лечението и по-нататъшните действия зависят от клиничните показания.
Колко може да се пие?
За купиране на депресивни симптоми и предотвратяване на рецидиви е необходима дълга купираща и поддържаща терапия от порядъка на една година. Приема се, че 12-месечна терапия дава известна гаранция срещу евентуални рецидиви.
За другите видове разстройства в справочниците се говори за „адекватен срок“ на терапия. Той е индивидуален и се определя според отговора на пациента и постигнатите резултати. Затова се формулира като „няколко месеца и повече“.
При продължително използване на Сероксат дозата се намалява до поддържаща. При еднократни концентрации от 10 мг на ден или 10 мг на два дни лечението може да продължи и няколко години. Спиране се предприема при сигурно и трайно стабилизиране.
Схема за спиране на антидепресанти
Действието на пароксетин се проявява 2 седмици от началото на систематичния му прием. Пациентът усеща значително подобрение. Нерядко заради него възниква идеята, че лекарството си е свършило работата и може да се спре. Всъщност нормалното самочувствие се поддържа именно от таблетките. Със спирането им лечебният им ефект също спира.
При рязко спиране не е изключено развитие на синдром на отмяната. Повечето хора в такива случаи изпитват симптоми, сходни с проявите на респираторна инфекция (грип) или чревно разстройство.
- Гадене, повръщане, диария;
- Болки в мускулите и костите;
- Силна умора и неустойчива походка;
- Повишена телесна Т°С и втрисане;
- Раздразнителност и тревожност;
- Треперене на ръцете при обща слабост и емоционална неустойчивост.
От всички антидепресанти пароксетин поражда най-тежките симптоми на отмяната. Те се развива при всеки четвърти пациенти, който е прекратил неразумно и рязко приемането на лекарството.
Защита от подобен сценарий дава постепенното отказване от медикамента. Дозата се сваля много плавно и бавно до пълното й спиране. Възникването на рецидиви и обостряния удължава процеса. Понякога се налага връщане към лечението за няколко седмици, за да се възстанови лечебния ефект.
Конкретна схема за спиране: стандартно по 10 мг седмично или по 10 мг на 2 седмици, ако пациентът понася зле отнемането.
Заместители на Пароксетин (Сероксат)
Пароксетин е лекарствен агент, който се използва интензивно и следователно се произвежда от много компании. Аналози на Сероксат са Рексетин, Пароксат, Ксетанор, Парикс. Компаниите Хексал, Тева и Сандоз използват точното име Пароксетин.
Ксетанор (Пароксетин)
Ксетанор е пароксетин от Тева. Произвежда се в най-практичната дозировка от 20 мг, която осигурява и минималната доза от 10 мг (1/2 таблетка). Опаковка от 30 таблетки струва 6.11 лв, 3.06 лв по НЗОК.
Флуоксетин (Прозак, Бифлокс)
Прозак е известен представител на лекарствата с флуоксетин. Към момента той липсва от аптеките, но има аналози като Бифлокс, Депрексит, Биозак, Софлуксен.
Флуоксетин е сроден на пароксетин – също потиска загубата на серотонин. Той има специфика – работи стимулиращо, докато пароксетин дава подчертан успокояващ ефект.
Друга съществена разлика виждаме по отношение на времето за постигане на траен, стабилен ефект. Пароксетин постига това за 7 – 14 дни, а флуоксетин – за 5 – 8 седмици.
Чай Демир бозан (оригиналния)
Оригиналната комбинация от билки Демир бозан е лечебно средство за психически разстройства. За разлика от антидепресантите, натуралният подход има бавно начало, продължително постигане на траен ефект, но след това поражда продължително действие и стабилност при пълното отсъствие на странични ефекти.
Демир бозан се използва за моно лечение, като допълнение към медикаментозна схема, като заместител на антидепресанти за намаляване на дозата им (когато високата доза дава нетърпими странични явления) и в процеса на тяхната отмяна.
- При какви диагнози действа билковият микс: депресия, целият спектър на тревожните разстройства, панически кризи, фобии, сърдечна невроза, при соматични прояви на психически разстройства, помощно при шизофрения и епилепсия. Успокоява в стресови ситуации и битова тревожност. Благоприятства съня и отстранява до умерени нарушения на нощната почивка.
- Второ ниво на въздействие (физическо): регулира съдовото налягане, лекува световъртеж, шумове в ушите, треперене, мускулни крампи и конвулсии. Намалява вътрешната тревожност чрез отпускане на физическите й прояви.
На пазара се предлагат няколко продукта с името Демир бозан. Въздействие при психически разстройства проявява смеската от 6 билки на Фарма Витал.
Отзиви за чая и как да се снабдим с него ТУК =====> Поръчай Демир бозан ТУК!
Дуксет (Дулоксетин)
Сроден медикамент, който едновременно влияе и на серотонина, и на норадреналина. Негов специалитет са хроничните болки, наред с тревожността и депресията. Има опасни съпътстващи ефекти като повишен суициден риск. Уврежда токсично черния дроб.
Седатон
Седатон е добавка за нервни състояния, която също разчита на билки. Тук се ползват традиционни успокояващи като валериан, хмел и маточина. В състава са включени още В6 и магнезий. Комбинацията подхожда при сърдечни прояви на нервна почва.
Золофт (Сертралин)
Золофт е известен представител на лекарството сертралин. Той е подобен на пароксетин и флуоксетин – също въздейства на количеството серотонин в кръвта. Има собствена специфика, както и другите инхибитори от групата на SSRls. По бързина на въздействие се мери с пароксетин – дава явен ефект за 2 седмици и разгръща възможностите си най-много до 1 месец.
Погледнете и ТУК: Хапчета Золофт. Как действат? Мнения: Дебелее ли се от Сертралин?
Ципралекс (Есциталопрам)
Ципралекс е известен представител на лекарството есциталопрам. Той е друг член на групата SSRls. Запазва серотонина в кръвта, като го прави по своя технология. Виждаме, че съществуват много медикаменти за въздействие върху серотонина. Те дават идентичен резултат, но го постигат по различни механизми.
Есциталопрам е често ползван и предпочитан медикамент, когато в тревожното състояние е намесена и фобия. Ципралекс е оригиналът, той има доста генерици като Циталопрам, Есцитил, Есципрам, Есциталон.
Още нещо интересно ТУК: Излекувани с Ципралекс? Мнения и доволни. Кога започва да действа?
Оропрам (Циталопрам)
Циталопрам е член на групата на SSRls. Коригира дисбаланса на серотонин. Предпочита се при депресия и паническо разстройство. У нас представители на цеталопрам са Оропрам и Серопрам.
Вижте и ТОВА: Кога започва да действа Флуанксол? Мнения: Колко време се пие? Антидепресант ли е?
Марта Савова е журналист от кариерата с многогодишен опит, предимно ориентиран в сферата на здравната, потребителската и социалната тематика, културата, техниката и икономиката. За контакт ползвайте имейла ?: martasavova@yandex.ru. За информацията си се допитва до свои авторитетни съветници, сред които има професори по медицина.