Подробен анализ на лекарствения продукт Ноотропил. Странични ефекти от приема на Ноотропил, противопоказания. Колко време се пие?
Все повече хора търсят начини да подобрят когнитивните си способности и мозъчната си дейност, особено в наши дни, когато темпото на живот изисква постоянна концентрация и висока производителност. Ноотропил е едно от най-популярните лекарства в тази категория, известно със способността си да подобрява паметта и умствените функции.
Но колко от нас всъщност знаят какво се случва в организма ни, когато приемаме това лекарство? Какви са потенциалните рискове, които крие употребата му? В този подробен материал ще разгледаме всички аспекти на лекарството, като започнем от най-важното – неговите странични ефекти, за да можете да вземете информирано решение дали това е правилният избор за вас.
Честота на поява | Странични ефекти |
---|---|
Чести (до 1 на 10 души) | Повишена активност, увеличаване на теглото, нервност |
Нечести (до 1 на 100 души) | Депресия, сънливост, обща слабост |
С неизвестна честота | Нарушения на кръвосъсирването, световъртеж, стомашно-чревни проблеми, алергични реакции, главоболие, безсъние, тревожност, кожни реакции |
При употребата на Ноотропил могат да се появят различни нежелани реакции, които варират по своята честота и интензивност. Най-често срещаните оплаквания са свързани с нервната система, като повишена активност или хиперкинезия, която се проявява при около един на всеки десет пациенти.
Вижте и ТОВА: Мнения за Бифлокс. Странични ефекти и отслабване с лекарството.
Същата честота има и увеличаването на телесното тегло, което някои пациенти забелязват след започване на терапията. Нервността също е сред честите странични ефекти, които могат да затруднят ежедневието на пациентите.
Още странични ефекти от Ноотропил
По-рядко, но все пак значително, се срещат случаи на депресивни състояния и сънливост, които засягат приблизително един на всеки сто души. Някои пациенти съобщават за обща слабост или астения, която може да повлияе на качеството им на живот. Интересното е, че при някои хора се наблюдават противоположни ефекти – докато едни страдат от сънливост, други могат да изпитват безсъние.
Съдържание:
В по-редки случаи се наблюдават стомашно-чревни смущения като коремни болки, гадене, повръщане и диария. Някои пациенти съобщават за главоболие, проблеми с равновесието и координацията на движенията. В единични случаи са докладвани по-сериозни реакции като алергични прояви, кожни обриви и сърбеж. Особено внимание трябва да се обърне на случаите, при които се наблюдава влошаване на епилептични пристъпи при пациенти с епилепсия.
(Източник)
Противопоказания от приема на Ноотропил
Преди започване на терапия с Ноотропил е изключително важно да се направи внимателна преценка на здравословното състояние на пациента. Съществуват редица състояния, при които употребата на това лекарство е строго противопоказана.
- На първо място Ноотропил не трябва да се прилага при пациенти с тежки бъбречни увреждания, тъй като това може да доведе до натрупване на медикамента в организма и засилване на неговите нежелани ефекти. Същото важи и за хора с тежки чернодробни увреждания, при които метаболизмът на лекарството може да бъде нарушен.
- Особено важно е да се отбележи, че лекарството е противопоказано при пациенти с мозъчен кръвоизлив или риск от такъв. При наличие на хеморагична диатеза (нарушение в кръвосъсирването) също не се препоръчва употребата на Ноотропил. Специално внимание трябва да се обърне на пациентите с Хънтингтънова болест, при които лекарството е абсолютно противопоказано.
- Бременността и кърменето са други състояния, при които употребата на Ноотропил трябва да се избягва, освен в случаи на категорична необходимост и след внимателна преценка от лекар. Това е така, защото няма достатъчно данни за безопасността на лекарството при бременни жени, а е известно, че пирацетам се отделя в кърмата.
(Източник)
За какво се използва Ноотропил
Ноотропил е лекарствен продукт с широк спектър на приложение, който принадлежи към групата на ноотропните средства. Основното му предназначение е да подобрява когнитивните функции и мозъчната дейност, без да проявява седативен или стимулиращ ефект. Лекарството намира приложение при различни състояния, като особено полезен е при лечението на психо-органични синдроми, характеризиращи се с нарушения на паметта, вниманието и липса на мотивация.
- При възрастни пациенти Ноотропил се използва успешно за лечение на кортикален миоклонус – състояние, характеризиращо се с внезапни неволеви мускулни съкращения. Лекарството показва добри резултати и при лечението на световъртеж и свързаните с него нарушения на равновесието, като изключение правят случаите на замайване от вазомоторен или психичен произход.
- При деца Ноотропил намира приложение в лечението на дислексия, като се комбинира с говорна терапия за постигане на оптимални резултати. Интересно приложение на лекарството е при профилактика и лечение на сърповидно-клетъчна вазо-оклузивна криза, както при възрастни, така и при деца над 3-годишна възраст.
(Източник)
Още нещо интересно ТУК: Противопоказания на мента, глог и валериан и странични ефекти.
Продължителност на приема за постигане на желан ефект
За постигане на оптимални резултати от терапията с Ноотропил е необходим определен период от време, който варира в зависимост от конкретното заболяване и индивидуалния отговор на организма към лечението. При хронични заболявания обикновено са необходими между 6 и 12 седмици редовен прием, преди да се наблюдава значително подобрение в състоянието. Важно е да се отбележи, че лечението трябва да продължи поне 2-3 седмици след изчезване на симптомите, за да се затвърди постигнатият ефект.
При лечение на миоклонус например, терапията започва с по-високи дози, които постепенно се увеличават на всеки три-четири дни до достигане на оптималното ниво. След това лечението продължава докато съществува основното заболяване, като на всеки шест месеца се правят опити за намаляване на дозата или спиране на лечението.
(Източник)
Възможна продължителност на прием и честота на употреба
Ноотропил може да се приема ежедневно под лекарско наблюдение, тъй като демонстрира отлична поносимост при повечето пациенти. Минималната препоръчителна дневна доза е между 2 и 4 грама, като обикновено се разделя на няколко приема през деня за по-добра ефективност. Важно е да се отбележи, че продължителността на лечението зависи от индивидуалното състояние на пациента и повлияването на симптомите.
Особено важно е да се спазват препоръките за постепенно намаляване на дозата при прекратяване на лечението – обикновено с 1,2 грама на всеки два дни. Това е необходимо, за да се избегне рязкото спиране на медикамента, което може да доведе до възобновяване на симптомите или до други нежелани реакции. При пациенти с миоклонус например, внезапното прекъсване на лечението може да предизвика миоклонични или генерализирани гърчове.
При продължителна употреба е препоръчително редовно проследяване от лекар, особено при пациенти в напреднала възраст, при които може да се наложи корекция на дозата. Редовните прегледи позволяват навременното откриване на евентуални нежелани реакции и адаптиране на терапията според индивидуалните нужди на пациента.
(Източник)
Рискове при лечение на страхова невроза с медикаменти
Всеки, който лекува страхова невроза с лекарства от типа на бензодиазепина може да усети неприятните и дори опасни странични действия. Но има групи хора, при които е изключително опасно провеждане на такова лечение.
Това се следните групи:
- Хора на възраст над 65 години – възрастните хора са по-чувствителни към успокоителния ефект на тези лекарства. Дори и малки дози от тях може да предизвикат объркване, амнезия, загуба на равновесие и нарушения от типа на деменцията. Медикаментите използвани за лечение на страхова невроза при възрастни пациенти се свързват с висок риск от падания, чупени на кости и автомобилни катастрофи.
- Бременни – бъдещите майки трябва да избягват такива медикаменти, защото те преминават през плацентата. Употребата им по време на бременност може да предизвика зависимост на плода. След раждането бебето се подлага на отказване от тези лекарства, което е съпроводено с мускулна слабост, раздразнителност, дихателни проблеми, треперене и проблеми със съня.
- Освен това лекарствата за страхова невроза се изхвърлят от организма на майката чрез кърмата, затова и кърмачките не бива да кърмят, докато пият Ноотропил и други подобни лекарства.
- Хора с предистория на някакъв вид зависимост – всеки с предишна или настояща зависимост от алкохол или наркотици трябва да избягва употребата на лекарства за справяне с неврозата или само в краен случай, но с огромно внимание и предпазливост.
Предимство на бензодиазепина и пирацетама срещу страхова невроза е бързото му действие, а недостатък – създаване на привикване.
Погледнете и ТУК: За какво помага Валидол? Валериан при високо кръвно.
Това бързо води до злоупотреба с тях, често в опасната комбинация с алкохол или други разрешени наркотични вещества.
ВАЖНО: Споделете и вие ТУК своите впечатления от Ноотропил. Странични ефекти имахте ли? Какви?
Марта Савова е журналист от кариерата с многогодишен опит, предимно ориентиран в сферата на здравната, потребителската и социалната тематика, културата, техниката и икономиката. За контакт ползвайте имейла ?: martasavova@yandex.ru. За информацията си се допитва до свои авторитетни съветници, сред които има професори по медицина.