В тази статия се опитваме да отговорим на следните въпроси: Кой е най-добрият антидепресант за паническо разстройство? А кой е най-изчистеният антидепресант? Кой има най-малко странични ефекти? Кой е най-изчистеният? Мнения за Феварин, Велаксин, Есобел
Най-често днес се назначават избирателните инхибитори на обратното изземване на серотонина. Те всички се понасят добре, поради което са и популярни. Това са
- Флуоксетин (Prozac)
- Флувоксамин (Fevarin)
- Сертралин (Zoloft)
- Циталопрам (Seropram)
- Есциталопрам (Cipralex)
- Тразодон (Trittico)
Най-новият антидепресант
Най-съвременните антидепресанти се класифицират по своя ефект:
- Неутрални – Сертралин, Венфлаксин, Есциталопрам, Дулоксетин;
- С ободряващ ефект – Флуоксетин, Пароксетин;
- С успокояващ ефект – Флувоксамин, Тразодон, Амитриптилин.
Неутралните препарати не оказват изразен ефект – нито седативен, нито тонизиращ. Те се считат за по-безопасни, защото не променят грубо настройката на нервната с-ма, но регулират меко общия емоционален фон.
Най-новите препарати в този клас се смятат и за най-безопасни: Золофт, Стимулотон, Асентра. Имат относително бързо начало (около седмица).
Безопасността им ги прави приложими при деца, след зачеване, но не се дават на кърмачки, защото минава в кърмата. В инструкцията няма указания за несъвместимост с алкохол.
Цената им е под 10 лв за опаковка, средно около 5 лв.
Относително нови са лекарствата с венлафаксин (Велаксин, Депрексор, Ланвексин). Принципно антидепресантът е познат отдавна, но вече му е свалена патентната защита и вече се произвеждат достъпни генерици. Интересното тук е, че регулира норадреналин и допамин – като допълнение към серотонина. Ефектът идва бързо – в края на първата седмица, но при условие, че дозата бързо се увеличи до максималната от 75 на 375 мг (за 5 дни).
Съдържание:
Венлафаксиновите лекарства се назначават след като първоначалния антидепресант се е оказал неефикасен. Подобряват вниманието, паметта, нормализират съня.
Страничните явления тук са около 10%, но всички са безопасни за живота – гадене, отслабване, ярки сънища, потене.
Модерни препарати са съдържащите есциталопрам – Ципралекс, Елицеа, Ленуксин. Те са малко по-меки от Золофт, по-рядко причиняват нежелателни явления. Ефикасни при панически атаки. Някои пациенти се жалват, че есциталопрам увеличава апетита за сладко.
Не е показан под 18 г., за бременните се преценява индивидуално, не усилва ефекта си от алкохол, не намалява скоростта на реакциите (подходящ за шофьори).
Дулоксетин, Дулокси, Аритави, Дуксет, Дулодет и други с duloxetine са модерни разработки. По ефективно и безопасност те са сравними с другите нови лекарства, но имат изразено централно противоболково действие. Затова се предпочитат при продължителен болеви синдром с неврогенен произход, вкл. при панически разстройства със соматични болки. Минус е, че снижава скоростта на реакциите (не става при шофиране дори и на електрическа тротинетка)
Антидепресанти с ободряващ ефект
Нерядко при психическите разстройства възниква апатия – пациентът не става от леглото, не иска да яде… Такива болни не чувстват смисъл в от най-елементарните действия. При тях успокоителните няма да донесат облекчение, а ще задълбочат състоянието. Затова са разработени „ободряващи“ антидепресанти, пред които ще откроим Флуоксетин.
Флуоксетин съдържат Прозак, Бифлокс, Депрекс, Биозак.
Това са едни от първите препарати без никакво привикване. Сравнително модерни са, но не съвсем нови. Няколко десетки години активно използване показва силните и слабите им страни. Причиняват прилив на активност, повдигат настроението. Но ако се предозира, високото настроение може да премине в неадекватност, психоемоционална възбуда и жажда за активности.
Неприятен минус на този тип препарати е загуба на апетита и анорексия. Преди време е бил популярен със страничния си ефект – взиман е за редукция на теглото.
Антидепресанти с успокояващ ефект
Тези препарати подхождат на хора с тревожни разстройства, натрапчиви мисли, лош сън, имащи необходимост от седиране
Флувоксамин, Феварин са съвременни препарати, засега без генерици. Отлично възстановяват саня, борят се със сънливост през деня. Разрешени за деца при обсесивно-компулсивни разстройства. Според отзиви на лекари, лекарствата с флувоксамин са по-ефикасни при натрапливи състояния, отколкото при депресии. Добре се справя с посттравматично стресово разстройство. С него може да се шофира, но след 2 седмици гратисен период след началото на приема. През първите дни дава странично явление – сънливост.
Тразодон, Триттико е вероятно най-новия препарат в групата, също без генерици. Добре нормализира съня и намалява тревожността. В отличие от други по-ранни препарати не намалява толкова половото влечение, а напротив – усилва го.
Има риск от сънливост, в началото с това лекарство не се шофира.
Заместител на антидепресанти
Пациентите се боят от психотропни препарати заради страничните им явления и заради собствените предразсъдъци. Затова избягват посещението при специалист.
Но всъщност точно с помощта на специалист може да се избегне приемането на лекарства. Някои разстройства, включително депресията, се лекуват без фармакотерапия.
Антидепресантите са само средства за по-бърз и изразен ефект, а също и поддръжка на психотерапията. Повечето пациенти са способни да се справят и без тях.
Основа на терапията при панически атаки:
- Психотерапевтични занятия по ключовата причина за страх;
- Хигиена на съня;
- Отпускащи практики, напр. мускулна релаксация, дихателно упражняване;
- Физически натоварвания и точен режим.
Замяна на антидепресантите от първа линия
Днес по-широко се практикува изход от трицикличните депресанти и замяната им с препарати със сходен механизъм на действие. Често това е венлафаксин, който пречи на загубата на серотонин и норадреналин.
Класическата схема предписва постепенна отмяна на първоначалния антидепресант и след период на изчистване от него – минаване към нов с подбор на терапевтичната доза. Този способ се прилага при нежелателно взаимодействие на старото и новото лекарство, както и при лекарства с дълъг период на полуизвеждане, какъвто е флуксетин.
Антидепресант с най-малко странични ефекти
Досега не е създаден антидепресант без странични ефекти. Колкото и да се търси такъв с по-щадящо въздействие, остава рискът лекарството да се прояви по най-неприятния начин точно върху нас.
Ето защо с особен интерес се ползват растителните средства.
Някои билки и натурални препарати са наистина ефикасни и заслужават доверие.
- Лекарства с жълт кантарион, например лекарството Ремотив;
- Билкови сборове, оздравяващи психическата сфера, например Демир бозан;
- Аминокиселини: глицин и глутаминова к-на. Глицин се смята за най-ефикасен, усилва въздействието на антидепресантите. Киселината се предпочита при съчетание на психическо и неврологично заболяване, при умствена умора;
- С калифорнийска ешхолция като Симпатил;
- Психостимулатори: препарати с кофеин.
Пациентите питат за успокоителни без рецепта. Само растителните и аминокиселините са такива. Останалите изискват предписание, а някои са психотропни и под особен отчет.
Ако се боите от лекарства, заложете по-силно на нелекарствените методи – психотерапия, физиолечение, рефлексотерапия, свето- и цветолечение, депривация на съня, ЛФК, диетотерапия.
Ако все пак настоявате да пиете антидепресанти, попитайте за лекарствата с есциталопрам, които се очертават като едни от най-щадящите тялото.
Есциталопрам
Той от най-популярните лекарства, влиза в ТОП на най-изписваните психиатрични средства. Произвежда се под множество търговски наименования. Ципралекс се приема за оригинал – първото лекарство с есциталопрам.
Освен него, у нас се продават Есциталопрам, Есципрам, Есцитил, Есцитизан, Елицеа, Есобел, Есциталон, Мерсинол, Оропрекс, Елорика, Ленуксин, Есцитакон (нов), Есопрекс.
Всички те са аналози. Имат еднакво действащо вещество, но са произведени в заводите на различни фармацевтични компании. Варират с допълнителните съставки, иначе базата и дозировката са идентични – те следват терапевтичните изисквания.
Есобел или Ципралекс?
И ето сега ще видим разликите между два препарата с есциталопрам.
- Есобел е български медикамент, произвежда се от компанията Нобел.
- Ципралекс се прави в Дания, фармакомпанията е Lundbeck.
Таблетките и при двата са по 10 мг, по 28 бройки в кутия.
Разлика в цената: на Нобел е 12.05 лв, на Lundbeck е 18.12 лв.
Допълнителни съставки: За стягане на таблетката и двамата производители ползват микрокр. целулоза, магн. стеарат, кроскармелоза натрий. В Ципралекс има колоиден силициев диоксид и талк, в Есобел: коповидон, лактоза и нишесте.
Извод: принципиална разлика няма.
Паническа атака звучи страшно и това представлява: неуправляем страх. Изживяването е неприятно, но не неизлечимо, нито нанася вреди върху тялото на пациента.
Неприятната част са соматичните симптоми: истински физически прояви, които са породени от страха, а не от реален срив в телесните функции. Определено е плашещо да се задушаваш, да ти се замъглява съзнанието, сърцето да „лупка“, да боли без причина. Някои имат стомашно разстройство и гадене.
Спокойно! При паническите разстройства тези прояви са без органична причина, физически сте напълно здрави. Но как да лекуваме и как да премахнем симптомите?
Медикаментозното третиране на паник атаки се провежда с лекарства за намаляване на честотата и силата на симптомите. Самата причина – страхът, се лекува главно чрез психотерапия.
Видове препарати при паника и страх | ||
---|---|---|
Лекарство | Минуси | Плюсове |
Бензодиазепини (Феназепам, Алпразолам, Клоназепам, Диазепам, Лоразепам) | Причиняват привикване, психологическа и физическа зависимост, не се прилагат за продължителен прием | бързо премахват тревога и страх, защото действат непосредствено на ЦНС, като отпускат и успокояват, имат антиконвулсивен ефект |
Трициклични антидепресанти (Амитириптилин, Анафранил) | риск от голямо к-во странични явления | не провокират зависимости |
Инхибитори на отнемането на серотонина (флуокситин – Прозак, циталопрам, сертралин) | ефектът не настъпва на момента | няма привикване |
Инхибитори на монаминоксидазата (Моклобемид) | несъвместим с ред лекарства, задължително се съчетава с диета без тирамин | потиска атаките |
Кой е най-добрият антидепресант за паническо разстройство?
Най-добрият препарат има следните характеристики:
- Максимално бързо дава забележим ефект, води до терапевтичен ефект или пълна ремисия;
- Напълно тушира соматичните прояви;
- Няма изразени странични ефекти и противопоказания;
- Въвежда се леко и се отменя сравнително бързо;
- Има лесна за прием дозировка.
Фармацевтичните компании се надпреварват да създадат лекарството-чудо, но досега такова няма. Всички медикаменти в една насока са подобрени, в друго направление имат негативи.
Отделният пациент може да намери лекарството, който е най-добро за самия него, но то няма да е най-добро за друг човек.
По-долу ще разгледаме конкретните лекарства, които биха ни свършили работа.
Внимание! Лекарствата само отстраняват симптомите, но не лекуват (при паническо р-во). Лечението се осъществява от психотерапевт, който има компетентността да назначава и медикаменти.
Добър вариант е просто да се обърнете към специалист и да попитате коя е най-хубавата терапия за вас, защото винаги има нюанси.
Препоръчваме магистъра по психология Велизар Вангелов, с когото можете да се свържете на тел.: 0888 373 195, да го откриете на адреса му София, ул. “Ралевица” 73 или да оставите запитване на сайта му ТУК: Онлайн консултация с психиатър!
Най-изчистеният антидепресант
Поначало антидепресантите са създадени за лечение на депресия. Днес обхватът им е разширен и те се пият
- срещу неврози, разстройства на личността, агресивност, психози, шизофрения;
- при други заболявания, за да се понасят хроничните болки, безсънието и др. уморителни прояви.
Какво прави антидепресантът: възстановява нарушения обмен на серотонина, от който зависи настроението. Човек с нормално настроение никога няма да прояви и соматични симптоми.
И така, антидепресантът е ок, обаче кой е най-безвреден?
Всеки антидепресант е безвреден по отношение на привикването: тези лекарства не „привързват“ към себе си, въпреки всеобщото мнение. Зависимостта от тях е един безпочвен мит.
Амитриптилин е от най-силните и ефикасни препарати. При тежки състояния той е първи избор. При инжектиране действа бързо, затова се използва за спешна психиатрична помощ. Страничните му ефекти са сравнително поносими: сънливост, леко разстройване на движения и зрение, сухота в устата.
Азафен или всички лекарства със съдържание на пипофезин. От всички трициклични антидепресанти това е лекарството с най-добра поносимост. Затова се предпочита за много възрастни и лица със съпътстващи болести на вътр. органи. Има най-ниския токсичен ефект върху сърце и др. органи, не променя дейността на холинерецепторите и моноаминооксидазата.
Ако търсим най-изчистения антидепресант, то това е пипофезин. Но проблем: такова лекарство не е регистрирано в България.
Кога започват да действат антидепресантите?
Всички антидепресанти започват да действат към втората седмица от старта на приема. Фармацията го обяснява с ефекта на натрупване. Това отличава антидепресантите от другите лекарства за психически заболявания, които или се задействат веднага, или въобще не действат. Такива са психотропите, сънотворните, транквилантите, невролептиците, нормомитиците, стимураторите, противоконвулсивните – всички те заработват доста бързо. Само антидепресантите – не. На тях можем да разчитаме от 14-15 дни след първото хапче.
Още по темата ТУК:
Кои антидепресанти без рецепта са безопасни? Успокоителни капки и хапчета
Друго интересно и отличително за тези лекарства е, че те въздействат само на болните, но на здравите – не. Останалите препарати, които вече визирахме, еднакво се отразяват и на болни, и на здрави. Това се обяснява със специфичната комуникация между лекарството и определени рецептори.
Лечението с антидепресанти отнема няколко месеца – примерно около 6 – 12. Терапевт. ефект се разгръща в първите 3 месеца. По-нататъшният прием е профилактика срещу рецидив на симптомите. При особени случаи е възможно да се взимат антидепресанти с години.
Лечение на панически атаки
Лекарите ползват разнообразни методи за лечение на страхова невроза. Ключовият е да се определи какво причинява страданието, тоест заболяването и след това да се излекува. За щастие всички от съществуващите методи са ефикасни при лечение на страховата невроза.
Стандартно лечението комбинира антидепресанти с психотерапия. Това не са 2 варианта за лечение на страховата невроза (паническо р-во), а комплекс.
Антидепресанти
Въпреки името си, тези медикаменти се използват за лечението на много заболявания, свързани не само с депресията. „Ние разбрахме, че много от антидепресантите са ефективен метод за лечение и облекчаване на страховата невроза“, твърди Дейвид Сомърс, който е научен работник в Института по психическото здраве в САЩ.
Но все пак важен момент при лечението на страховата невроза е фактът, че ще ви изпишат най-подходящия медикамент, тъй като някои лекарства могат само да усилят симптомите на страховата невроза.
Ако първоначалните изписани антидепресанти не помагат за лечението на страховата невроза, то лекуващият лекар ще ви изпише други по-подходящи за вас. Според някои от най-модерните виждания, билките са най-добрият вариант за лечението на страховата невроза.
Когнитивната терапия също върши добра работа при страхова невроза
Психотерапия
Въпреки че при лечението на страховата невроза се използват различни методи на психотерапия, най-ефикасната си остава когнитивната терапия.
Какво е това? Това е техника, с помощта на която пациентите разпознават и съответно сменят нагласата на своите мисли и маниери на поведение, водещи до страховата невроза. Както казва Маккиннон – „Когато човек страда от страхова невроза, той вярва, че светът е настроен много по-враждебно, отколкото е в действителност“.
Когнитивната терапия помага на болните да се избавят от подобни мисли и да ги заменят с по -позитивни.
Препоръчайте и вие добри антидепресанти против паническо разстройство в нашия форум по темата ТУК! или директно по-долу във формата за коментари! Кое ви действа добре? А кои лекарства имат много странични ефекти?
Ето и опита на една рускиня:
Виолета Станева работи в сферата на здравето, здравното осигуряване и технически ориентираната журналистика, като има и допълнителна специалност по психология. След продължителна частна практика се отдава на писането и публикува няколко книги на английски език. Сътрудничи на сайта множество авторитетни медии от 2012 година.
Аз предпочитам билковия Демир бозан. Пия го втора година с прекъсване и съм много доволен. От миналата година нямам кризи.
До Стоян: Просто не са правени сравнителни изследвания, то би било милиарди. Търсил съм световна класация ТОП 10, за антидепресант с най малко странични ефекти, но няма информация.
I нервни увреждания съм, тревожност, страх, напрежение. Отгоре главата ми сякаш боли, шуми. Физическите изследвания ми са добре, стрес същ бе, всичко негативно лошо е в главата ми и на моменти само лежа, не искам хора, не ми се излиза, само ми се лежи и плача. Антидепресантите – ужас АД, смених не улучих лошо ми от хапчетата, даже отпадам, краката ми не ме държат, моля, помогнете мойте почитания и Есобел пих, ужас, пия де клонарекс и Дулодет – пак лошо: отпадналост, незнам вече, от всички Антидепресанти ми е така и д-р пробвах – лошо ми, отпадам, лежа само, аз искам за бодрост, настроение да забравя лошите моменти, щото много преживях.
Питал съм лекари и аптекари кой е най изчистения антидепресант, не казват, не искат да се ангажират. И моя казва да опитаме това, да видим онова.
Хората имат нужда от спокойствие,не от антидепресанти!
Билките щепомогнат най-много, тъй като те са натурални.