Какви са основните симптоми на нервно психично разстройство. Страхова невроза, причини за психо невроза и лечение.
Жените и мъжете поравно страдат от неврози. Психотерапевтите различават 5 главни разновидности, които описваме в таблица.
Видове невроза | |
---|---|
Разновидност | Как се различава от другите |
Неврастения | най-разпространена разновидност, присъща на работохолиците и страдащите от тежка преумора. Изразява се в раздразнителност |
Истерична невроза | отбелязва се при хора с артистични способности, които я демонстрират публично. За истеричната невроза трябва публика |
Невроза на натрапчивите състояния (страхова) | в основата й стоят фобии (страхове), породени от психическо заболяване. Като реакция пациентът извършва натрапчиви действия |
Хипохондрична невроза | разновидност на страхова невроза, но страхът е насочен само към едно – собственото здраве |
Депресивна невроза | личността се променя, придобивайки навика да изпитва тъга и потиснатост. Към тази разновидност са склонни праволинейните и целеустремени хора, свикнали на категорично мнение и сдържане на вътрешните си преживявания |
Причини за невроза
Кои са причините за появата на страхова невроза?
Хранителен дефицит: След провеждане на мъчителни диети или при лошо храносмилане също може да се провокира страхова невроза.
Изчерпани количества от някои минерали като магнезий и цинк се свързват с наличието на тревожност. Хубав течен магнезий за пиене, за да се възстанови необходимото количество в тялото,
Можете да вземете от тук: Ценните капки Лефакс.
Недостиг на витамини особено на B-12 може да се окаже ключов фактор за развитието на страхова невроза.
Химия в мозъка: Изследвания показват, че нарушаване на баланса на мозъчните невропредаватели (химични пратеници), като серотонин, гама-амино бутирична киселина, епинефрин и норепинефрин, може да допринесат за развитие на страхова невроза.
Съдържание:
Аномалии в стресовия хормон кортизол, произвеждан от адреналиновите жлези също може да причини страхова невроза. Повечето лекарства, които се предписват в такива случаи имат за цел да възстановят химичния баланс в мозъка.
Травма: Страховата невроза може да се развие в отговор на преживяно травмиращо събитие катастрофа, развод и др.). Страховата невроза може да се корени в травма от миналото.
След травма, изживяна в ранно детство е възможно детето да развие всепроникващо и трайно чувство за безпомощност и непълноценност, което по-късно да прерасне в страхова невроза или депресия.
Лекарства: Някои лекарства могат да предизвикат симптоми на тревожност и безпокойство, като кофеин, наркотици и някои лекарства (кортизон, преднизон, инхалатори и други медикаменти за респираторни заболявания).
Медицински състояния: Много медицински състояния предизвикват фалшиви симптоми на страхова невроза.
Още в текста: Кои са основните причини на всяка невроза. Симптоми на депресивна, хипохондрична, страхова невроза и на нервно психично разстройство. Премахване по стандартния начин, с домашно лечение и бабини рецепти
Някои от тях за болести на щитовидната жлеза, диабет, хипогликемия(ниско ниво на кръвна захар), астма, епилепсия, аритмия, мигрена, някои психиатрични болести, като биполярно разстройство и депресия.
Симптоми на неврози и видове
Неврозата е функционално нарушение, способно да провокира реална болест – психическа или физическа. СЗО свидетелства, че заболеваемостта днес е 20 пъти по-висока спрямо миналия век и продължава да расте, превръщайки се в един от водещите проблеми на практическата медицина.
Ако се чудите защо:
проблеми на възпитанието, трудности в общуването, конфликтни взаимоотношения, забрани пред изразяването на емоциите, изисквания на обществото и системата, информационно претоварване, икономически проблеми – пороците на цивилизацията създават и своите болести.
При неврозите има две ключови неща:
- Първо, те са обратими. При тях отсъстват психотични явления и за разлика от психопатиите са временни явления. Може да продължат с години, но са обратими, без да оставят последствия;
- Второ, има ясна връзка между конфликтна ситуацията (пусковият механизъм) и клиничната картина. Значи с премахване на травмиращата ситуация изчезва и неврозата.
Общи симптоми на нервно психично разстройство
Неврозата е разстройство, което се крие под разни маски. Неговите симптоми могат да бъдат:
- Нарушение на гълтането, болки в стомаха, куркане и спазми в червата;
- Чести или постоянни болки в мускулите и главата, дори мигрена;
- Спад в паметта, вниманието, мисленето;
- Нарушение на съня, усещане за недоспиване, дневна сънливост;
- Учестено уриниране и причинена от това тревога;
- Болезненост в зоната на сърцето, изменение на ритъма му и налягането по съдовете;
- Чувство за недостиг на въздух, буца в гърдите, често хълцане;
- Кожни прояви (зачервяване, обрив).
Отличия в симптомите на невроза при мъжете и жените няма, но нежният пол по-често развива такова разстройство.
А сега ще разгледаме спецификата на видовете на неврози.
Неврастения
Представлява раздразнителност в отговор на несъществени външни дразнители, например шум или светлина. Съчетава се с другата постоянна компонента – нарастваща слабост. Соматичните (телесни) прояви са следствие от тревожността – сърцебиене, главоболие и всякакви неприятни явления.
Истерична невроза
Пациентът демонстрира спазми, конвулсии, припадъци, задушаване. Прави хипертонични кризи. Но всичко това пред публика. Ако няма свидетели, то невротичният пристъп не би се случил.
Лечението на истеричната невроза много се усложнява от факта, че човекът няма желание да се откаже от публичните прояви на своята болест. Към такава невроза са склонни артистичните натури. Те с желание ридаят, мятат се, треперят. Но това все пак е невроза – болният получава удовлетворение на личните си потребности чрез истерични прояви.
Депресивна невроза
Тя възниква на фона на продължително травмиращо обстоятелство – комбинация от неуспехи в различни сфери, създаващи впечатление за провал в живота, или емоционално лишение от любим човек, любимо занимание или друго, което се желае силно.
В класическия случай депресивната невроза се бележи от намалена жизнена активност, обща потиснатост, забавяне на мисленето и речта.
Соматични симптоми: световъртеж, колебание на кръвното, функционални нарушения на стомашно-чревния тракт, усещане за слабост, спастичен колит и др.
Типично е намаляване на двигателната активност, застиване на мимиките, ограничаване на емоционалните прояви. Клиничните симптоми не достигат до степен психоза, но имат дълбока невротична изразеност. Пациентът съхранява самоконтрола, адекватно възприема случващото се и не губи контракт с околните. Няма суицидни мисли и с оптимизъм гледа в бъдещето.
Хипохондрична невроза
И тази форма се среща често – напълно здрав физически човек намира в себе си признаците на сериозни заболявания, ходи на прегледи и настоява за повишено внимание към неговото състояние. В същност единствен може да му помогне психотерапевт, но такива болни рядко стигат до квалифицирана помощ. Те търсят лек за вегетативната симптоматика и отказват да повярват, че тя е лъжлива и нереална, че реално не са болни – поне не от физическо страдание.
Към този тип неврози отнасяме невротичната зависимост и потребността от любов на всяка цена. Невротиците преувеличават потребността от любов, изразяват неадекватна ревност, ненаситност, желание да бъдат единствен обект на внимание и изискват безусловни чувства от другия.
Клиничната картина можем да разделим на няколко комплекса от симптоми:
- Хипохондрия на родителя – прекален страх за живота и здравето на децата;
- Хипохондрия на детето – страх от страна на детето по повод здравето на родителите;
- Индуцирана хипохондрия – страх от разболяване по примера на болен човек (например болния на съседното легло).
Характерно е общо влошаване на състоянието и настроението, нежелание за действия, апатия, редуване на агресивни прояви и раздразнителност, нарушения на съня, загуба на апетит и др.
За болните е характерен страх (фобия) за своето здраве и състояние на организма. Такива пациенти постоянно се обръщат към медицинска помощ и се ядосват, когато не получават лекарства или признание за диагнозата си.
Симптоматичните прояви са стандартните, но те се възприемат от пациента като доказателство, че са тежко болни.
Страхова невроза
По-точното наименование е невроза на натрапчивите състояния. Тя се отнася към по-тежките форми, защото в своята същност има фобия (страх). Някои видове страх са толкова разпространени, че са получили собствени наименования. Най-популярни са страхът от малки пространства – клаустрофобия, и от струпване на хора (агорафобия).
Страховите неврози обикновено са с голяма продължителност и нерядко изискват помощта на психотерапевт/ психиатър. В основата стои психическо заболяване, а лечението включва и медикаменти.
Под страхова невроза разбираме простите фобии – страх от определени действия, ситуации, обекти. Повечето са нелепи и се развиват още в детството. При някои остават за цял живот.
Специфичният симптом тук е паническата атака. При задействане на стартовия бутон тревогата започва да нараства стремително, появява се неподатлив към овладяване страх. Има усещане за физическа катастрофа или интелектуална – полудяване. Болият напълно губи контрол над себе си.
Тук се включват телесните прояви. Като следствие от тревогата сърцебиенето се учестява, кръвното се качва, идват задух, болки, притискане в гърдите, изпотяване, загуба на сили (отпускане на мускулите), световъртеж, загуба на равновесие. Всичко това е само минути.
Плашеща разновидност е кардиофобията – тя се характеризира с тежки сърдечни пристъпи, които трудно се отличават от истинските. Вегетативните прояви са много интензивни.
Премахване на страхова невроза
Общи препоръки при невроза
- Колкото по-рано започне лечението на който и да е тип невроза, толкова по-ефективно ще бъде то;
- Първоначалната стъпка трябва да бъде консултация с опитен специалист – лекар (психиатър, психотерапевт). Той е компетентен да постави точна диагноза и да определи стратегия на лечението;
- Неврозите най-бързо се поддават на комплексно лечение – съчетание на лекарствени и немедикаментозни методи (например съчетание от психо- и фитотерапия).
Стандартно лечение
Неврастенията и неврозите не изискват хоспитализация. Успешното лечение до голяма степен зависи от решителността и последователността на пациента – доколко съвестно ще следва дадените предписания.
На болния се дават следните препоръки:
- Да смени обстановката, заниманието, професията, ако е източник на травмата;
- Да се разхожда и забавлява по-често, да прекарва приятно времето си, да пътува;
- Да вземе отпуск без телефон и имейли – да отдъхне пълноценно;
- Да се заеме с любимо хоби или дейност, който носи удоволствие;
- Да намали емоционалните натоварвания, които сриват психиката му;
- Да установи свой режим на деня с отчетлив график, в който има достатъчно време за отдих и сън;
- Да укрепи имунитета си, да въведе балансирано хранене, да приема витамини;
- Да възстанови вегетативната функция чрез масажи, акупунктура, топли бани, ароматерапия и всякакви приятни процедури.
При простите неврози и фобии повече се разчита на билки и народни методи, както и на психотерапия, отколкото на лекарства. В някои случаи медикаментите са неизбежни – например при чести панически атаки.
Използвани лекарства
- Успокоителни, за предпочитане билкови на основата на валериана, маточина, жълт кантарион, дяволска уста. Те успешно връщат емоционалното равновесие;
- Антидепресанти се включват при силно чувство на апатия и ефекти на тревожна депресия с риск от задълбочаване на състоянието. Изписват се медикаменти като Золофт, Сертралин, Сеталофт, Амитриптилин;
- Транквиланти – това са препарати, които купират усещането за страх и безпокойство. Рискови са, защото могат да причинят привикване. Изписват се например Реланиум, Феназепам;
- Адаптогени, предпочитани са настойки от женшен, родиола или китайски лимонник. Те се приемат само в първата част на деня;
- Ноотропни в-ва за подобряване на метаболитните процеси в мозъка като Луцетам и други с пирацетам;
- Невролептици – те са заместници на транквилантите. Намаляват чувството на тревога, имат ясен успокояващ ефект – Еглонил, Флуанксол.
Домашно лечение на страхова невроза
В борбата с неврозите най-доброто средство е премахване на мускулното напрежение. А това автоматично се отразява на психиката. Важно е да се въведе като неотменимо правило за всеки ден и да се практикува – било то масаж, преса в дадени точки, дихателна гимнастика, медитация или топла вана.
Народните методи са отличен вариант за лечение на неврози. Много от успокоителните и седативни билки се използват и в лекарствени препарати. Сред най-активните спрямо вегетативната и централната НС са следните лечебни растения:
- Дяволска уста – 1 с.л. се попарва с 200 мл и се държи на воддна баня четвърт час. Три такива чаши на ден;
- Глог – 1 с.л. се попарва с 200 мл, след 45 мин. прецеждаме и пием;
- Мента и маточина – сваряваме като чай. Напитката успокоява и улеснява заспиването;
- Тинктура валериана – 30 капки в някаква течност, изпиват се пред съня;
- Лавандулова вана – 200 г сушени съцветия се попарват с 5 л вода и се варят 7 минути. Течността се изписва във ваната. Процедура 20 мин.;
- Демир бозан – готова комбинация от успокоителни и лечебни за нервите билки. Работи не само при неврози, но и при тежки психически патологии като шизофрения. Трайно повлиява физическата симптоматика.
Още информация и източници на английски: Симптоми на невроза. * Нервно психично разстройство, симптоми и причини. * Премахване на страхова невроза и домашно лечение.
Бабини рецепти за страх
Най-бързо овладява паниката и кризата… студената вода. Ако може да е ледена. Не я пийте, а наплискайте лицето, врата, гърдите, ръцете – колкото може по-големи площи от кожата. Студената вода буквално ще охлади емоциите и уравновеси състоянието.
Друг стар похват разчита на редуването на топла и студена вода. Този контраст фокусира вниманието върху физическите усещания и страхът минава на заден план. Мийте се бавно и обстойно. Кръвта започва да прилива към кожата, дишането рефлекторно се уравновесява.
Ако кризата е започнала при ярка светлина, сложете длани върху очите и си направете тъмно. Представете си, че влизате в тъмна стая, където сте в безопасност. Приложете някоя дихателна техника.
Още една крайна стъпка за бързо свестяване – захапете люта чушка или резен кисел лимон. Резкият вкус веднага ще отклони вниманието и то задълго.
Тези похвати са средство за бърза помощ. Дългосрочната цел е да не се допуска паническа криза.
Вижте и ТОВА:
Марта Савова е журналист от кариерата с многогодишен опит, предимно ориентиран в сферата на здравната, потребителската и социалната тематика, културата, техниката и икономиката. За контакт ползвайте имейла ?: martasavova@yandex.ru. За информацията си се допитва до свои авторитетни съветници, сред които има професори по медицина.
Аз имам много физически симптоми, което е ужасно и правя всичко възможно за премахване на страхова невроза. Предпочитам домашно лечение, но не знам откъде да започна?
Помага шок, но без шамари, те са за филмите. Моя близка има нервно психично разстройство, не й казват причин. Всички се чудим от какво, нищо не се е случвало.
Моите симптоми на невроза са подобни, но най-силно ми треперят краката, веднъж паднах и счупих крак. От болката веднага ми мина кризата, вярно е това за шока.
Много внимавайте с наркотиците. При поемане на по силен наркотик може да започнеш да си въобразяваш различни неща, което може да доведе до страхова невроза