Какво представлява т.нар. когнитивна терапия като начин за лечение на паническо разстройство. Какво е това заболяване.
Когнитивната теория разглежда паническите атаки, разделяйки ги въз основа на няколко основни критерия – неясна представа за реалността, неистов страх, трудности в комуникацията.
Паническото разстройство на практика представлява загуба на възможността да контролираш функциите на собственото си тяло. В такива ситуации ужасът се поражда от неспособността да ръководиш действията, движенията, мисълта си, да наложиш контрол над себе си. Често тези ситуации са дълбоко предустановени в човешки организъм и се проявяват при съприкосновението с конкретен обект, място, ситуация, които болният от паническо разстройство пряко асоциира с пристъпа на страх. Тази обусловеност на появата е явна за болния, затова той съзнателно отбягва контакта с всичко, което би поставило началото на повторно изживява на паник атаката.
В най-често срещаните случаи, болният решава да се изолира, да търси лечението единствено и само в рамките на дома си, ограничавайки почти всички контакти. Постепенно изолацията се задълбочава, докато не се стигне до един затворен кръг, изходът от който е труден.
Когнитивната терапия на паническото разстройство включва на първо място посещение при специалист, който да определи най-правилния подход към съответния пациент. В зависимост от случая лекарят може да препоръча техники за овладяване на дишането, физически тренировки, комбинирани с упражнения по десенсибилизация и такива за подобряване на възприемането на реалността.
Научете повече за паническото разстройство
Паническо разстройство – това е изключително неприятно заболяване, което не само че трябва
незабавно да бъде лекувано, но ако това не се направи, пациентите рискуват трайно да увредят психиката си и да не могат да водят нормален начин на живот. Ето защо, ако усещате симптоми на паническо разстройство, не се притеснявайте да потърсите помощ от психиатър и то колкото е възможно по-скоро. Не чакайте нещата за се задълбочат, защото лечението ще бъде по-трудно и по-продължително.
Въпреки, че не е установена патогенезата на тези психически разстройства, не може да се каже, че лечението им е невъзможно. Напротив – при своевременна намеса на лекар специалист в областта на паническо разстройство, вие можете да получите ценна помощ и адекватна лекарска грижа.
Пациенти, страдащи от паническо разстройство, които се нуждаят от по-специални грижи и при които има по-голям риск са хора над 65 годишна възраст и бременни.
Въпреки че това, което чувстват болните от това психическо заболяване е много мъчително, хората около тях трябва да се отнасят с внимание и да ги уверяват непрекъснато, че състоянието им скоро ще се подобри и че от тази болест до сега никой не е умрял. При редовен прием на медикаменти и избягване на стимулиращи напитки и прекалено големи емоции, пациентите могат да водят нормален начин на живот.
Ето кое е най-правилното за паническо разстройство лечение
Лечението на паническото разстройство е възможно и вие имате шанс да се чувствате добре и да водите пълноценен начин на живот, без ужасяващи панически атаки, което със сигурност е най-голямото ви желание.
При провеждане на паническо разстройство лечение на първо място ви е нужно да признаете пред себе си, че имате проблем и се нуждаете от лекарска помощ.
Следващият етап е да се въоръжите с търпение и желание да се справите със страховете си, често като се изправите срещу тях.
Тъй като заболяването е характерно за хора със слаба нервна система, при паническо разстройство лечение е добре те да бъдат предпазвани от шокиращи новини, свързани със смърт, насилие или раздели.
Именно такива новини могат да бъдат основния фактор за отключване на заболяването или да го задълбочат.
При паническо разстройство лечение се цели да се изясни при какви обстоятелства настъпват атаките на паника, колко време траят те и как протичат.
По начало паническите атаки продължават около 10 – 20 мин., а в по-сериозни случаи до 60 мин.
Болните се чувстват изолирани от това, което им се случва, сякаш гледат отстрани, „като на филм” и губят представа за реалността.
Това е изключително мъчително състояние за тях.
Марта Савова е журналист от кариерата с многогодишен опит, предимно ориентиран в сферата на здравната, потребителската и социалната тематика, културата, техниката и икономиката. За контакт ползвайте имейла ?: martasavova@yandex.ru. За информацията си се допитва до свои авторитетни съветници, сред които има професори по медицина.