Мнения за Мелатонин спрей за сън и таблетки. Как се приема Мелатонин? Противопоказания и странични ефекти
Мелатонин се произвежда от епифизата, разположена в средата на главния мозък. Нивото на хормона зависи от количеството естествена светлина – повишава се в тъмно време.
Освен естествения мелатонин съществува и синтетичен. Произвежда се като сънотворно средство.
Показания за лечение с мелатонин | |
---|---|
Лечение на | Ефект |
безсъние и други разстройства на съня | регулира циклите на сън и бодърстване, ускорява заспиравено, намалява количеството нощни пробуждания, подобрява качеството на съня |
джетлаг, самолетен синдром | адаптира организма на метеочувствителни хора към изменение на климатичните условия и при смяна на часовите пояси |
разстройства поради сменен график | лекува циркадни разстройства на съня при работници на сменен график (отработване на нощни смени) |
разстройства на съня при незрящи хора | възстановява и нормализира режима на сън при липса на синхронизация с 24-часова организация на деня |
Мелатонин се произвежда в 8 лекарствени форми: таблетки (обикновени, дъвчащи, сублингвални), капсули, спрей, разтвор (вода), капки и саше.
Как се приема Мелатонин спрей за сън?
Това са препарати в течна форма, чийто флакон е снабден със спрей капачка. Разтворът се впръсква под езика, от вътрешната страна на бузата или просто в устата без уточняване на зоната.
Съдържание:
- Нужната доза се осигурява от една, две до четири апликации (впръсквания). Конкретно е посочено в листовката на закупеното средство.
- Кога се впръсква: 30 минути преди сън. Улеснение е часът на лягане да бъде един и същ.
Как се приема Мелатонин таблетка?
- Диспергиращата таблетка се приема 30 минути преди сън, без вода. Поставя се в устата и се оставя да се разтопи върху езика;
- Обикновената обвита таблетка се изпива с течност в посочената доза (от ? до 1 таблетка при различните производители), като времето за това е между 30 и 60 минути по-рано, а някои компании не поставят конкретно изискане;
- Дъвчащите таблетки изискват старателно сдъвкване преди преглъщане. Това се прави преди сън, като повечето фарма компании не уточняват определено време.
Кога започва да действа Мелатонин
След приемането си, мелатонинът бързо се всмуква от стомаха, попада в кръвообращението и веднага започва да действа. Концентрацията му нараства в първите 30 – 60 минути и той проявава основните си ефекти – сънотворен, седативен, антиоксидантен и адаптогенен. Влиянието на изкуствения мелатонин е най-силно в първите 5 часа. Някои продукти съдържат предупреждението, че не трябва да се шофира и работи 5 часа през изпиването на доза мелатонин.
Погледнете и ТУК: Ремирта за сън. Мнения, странични ефекти, заместители.
Колко дълго може да се приема?
Краткосрочният прием на мелатонин (по-малко от 3 месеца) е доказал своята ефективност и безопасност в корекцията на видовете нарушения на съня. Необходимо е да се мисли за мелатонин като за сънотворно за известно време, но не за постоянно. Изследователите са категорични в безопасността му при курсово приемане, но не са уверени в неговите дългосрочни ефекти.
Противопоказания на Мелатонин
Продуктите с мелатонин са нелекарствени средства, продавани свободни в аптеките. Въпреки това съобщете на лекаря си, че възнамерявате да приемате, за да прецени рисковете и противопоказанията конкретно за вас и да определи дневна доза.
Предупреждението се отнася в пълна сила за бременни и кърмещи жени, за пациенти с деменция и епилепсия, както и към целия спектър на автоимунните заболявания.
Други противопоказания са
- повишена чувствителност (риск от алергичен отпор),
- тежки нарушения на бъбреците (изразено снижение на функциите – креатининов клирънс <30 мл / минута);
- чернодробна недостатъчност;
- детска възраст (поради липса на данни за безопасността във възрастовата група).
Мелатонинън не се съчетава добре с лекарства, като цели групи препарати са несъвместими с него. Например не трябва да се приемат едновременно мелатонин и лекарства, които потискат централната нервна с-ма и такива, които свалят прага на гърчовите припадъци. И още:
- Лекарства, които разреждат кръвта. Не трябва да се използва мелатонин от пациенти, които са на постоянна терапия с препарати като варфарин например.
- Лекарства, които забавят кръвосъсирването. Мелатонин може да забави съсирването на кръвта и да увеличи риска от образуване на синини и кръвоизливи.
- Лекарства за високо кръвно налягане. Мелатонин действа хипотонично – намалява стойностите на кр. налягане. Има риск от спадане до опасно ниско ниво, ако се приемат на постоянна основа лекарства против хипертония.
- Противозачатъчни таблетки. Тук причината е, че много контрацептиви увеличават изработвания от организма мелатонин, който заедно с внесения отвън може да достигне извънредно високо количество;
- Лекарства за диабет. Мелатонин намалява нивото на глюкоза в кръвта. Заедно с глюкозопонижаващи лекарства има риск от прекалено спадане и изпадане в хипогликемия;„
- Лекарства, които предотвратяват гърчове. Мелатонин повишава риска от възникване на гърч при хора с гърчови разстройства. Той се противопоставя на провеждавата медикаментозна терапия.
- Лекарства, които потискат имунната система (имуносупресори). Мелатонин влияе на имунната система и може да намали ефективността на приеманите именосупресори (такива медикаменти се приемат след трансплантация и при автоимунни атаки).
- Антидепресанти. Мелатонин увеличава седативното действие на бензодиазепиновите и небензодиазепиновите успокоителни средства като золпидем и зопиклон. Наблюдават се ясни признаци на транзиторно фармакологично взаимодействие след 1 час от техния прием. Комбинираното използване може да доведе до прогресиращо резстройство на вниманието, паметта, координацията.
- Успокоителни и седативи. Провеждани са изследвания върху отделни препарати, които влияят на мозъка. Не са установени клинично значими взаимодействия. Но е засечено, че едновременната употреба с мелатонин води до повишено усещане за спокойствие и отпуснатост, които пречат на изпълнението на някои ежедневни задачи. Освен това се усилва чувството за „разбъркване“ на главата или „замъгляване“ на мисленето.
Съвмествата употреба на мелатонин с алкохол усилва нежелателните явления. Кофеинът повишава нивота на мелатонина в организма, пораждайки риск от предозиране. Препаратите с флувоксамин увеличават усвояването на мелатонина в тялото, също с риск от прекален ефект.
Още нещо интересно ТУК: Мнения за Габа и Л Теанин. Кои са най-добрите? Странични ефекти.
Странични ефекти от Мелатонин
Най-разпространените негативни реакции от мелатонин са главоболие, световъртеж, гадене и сънливост през деня. По-редки ефекти са обърканост на съзнанието, коремни спазми, раздразнителност, депресия, тремор, безпокойство.
Според публикувани данни, използването на мелатонин в дневна доза до 300 мг не причинява клинично значими нежелателни реакции. В дози 3000 – 6600 мг, приемани няколко седмици, са описани прояви като хиперемия, коремни спазми, диария, главоболие и скотом – сляпо петно в зрението. При използване на много високи дози – до 1 грам, е наблюдавана спонтанна загуба на съзнание.
- Болка в корема, гадене и диария са ефекти, описвани при постоянен прием на мелатонин в период от няколко седмици и повече. Отдават го на предозиране вследствие на натрупване на хормона.
- Главоболие, замаяност са ефекти, които говорят за недобре прецизирана доза на мелатонина. Намалете количеството, за да видите как ще се променят усещанията ви.
- Сънливост или умора през деня, объркване, дезориентация възникват при предозиране на мелатонин;
- Ярки сънища или кошмари. Хората, които приемат мелатонин, започват да сънуват повече от обикновено. Някои съобщават за странни сънища и кошмарни съновидения. Лекарите отдават това на влиянието на хормона върху циклите на бързия сън. Мелатонин поражда повече бърз сън, който се използва за консолидиране на паметта.
- Безпокойство, депресия, раздразнителност са странични ефекти на мелатонин, които недвусмислено показват, че това средство не подхожда на конкретния пациент.
- Ниско кръвно налягане. Мелатонин влияе върху нощното кр. налягане, той има има естествени хипотензивни и метеопротективни свойства. Когато се приема от пациенти с ниско кр. налягане, препаратът може допълнително да понижи стойностите.
Мнения за най-добрия Мелатонин
В БГ-мама хвалят Меладорм на Чайка Фарма: Определено подейства дълбочината на съня ми и на неговата продължителност. Други препоръчвани препарати са Мелатонин на Джеймсън от 10 мг, който работи на две фази, и също 10-милиграмовия на Natural Factors. Някои пациенти предпочитат мелатонин с регулирано освобождаване. Сред този тип препарати се харесва Мелатонин Ретард от 3 мг. Препоръчват 3-милиграмов мелатонин с маточина и вит. В6.
Кой мелатонин е най-добър – това е индивидуална преценка и зависи от състоянието на пациента. Някои се повлияват добре от 3 мг, а други нямат никакъв ефект от 5 мг. Трети твърдят, че всеки вид първоначално действа, но после тялото се адаптира и ефектът изчезва.
ВАЖНО: Вижте още мнения за Мелатонин, оставете и своя отзив за спрея за сън или попитайте ТУК, в нашия форум за безсънието!
Класация за най-добрия Мелатонин
За изготвянето на обективна класация са необходими огромен обем от изследвания, които не са оправдани практически и финансово. Правят се списъци с търсени и добре продавани препарати на база търговски обороти и мнения на потребители.
Една подредба за 2024 г. поставя на първо място
Мелатонин на Swanson – Triple Strength
Продуктът е в доза от 10 мг. Освен че съкращава срока за заспиране, той осигурява спокойна почивка до сутринта. В допълнение премахва нервното напрежение, подкрепя сърцето, успокоява очите и стомаха.
Производителят има и друг интересен продукт.
Мелатонин на Swanson – Dual – Release
Това е форма, която осигурява постепенно освобождаване на активния агент. 1.5 мг се освобождават веднага при изпиването на таблетката, а други 1.5 мг се освобождават през нощта. Тази двуфазна система имитира естествения процес в организма.
Мелатонин на Life Extension
Мнозина са уверени, че най-добрият производител на мелатонин е американската компания Life Extension. Производителят се ползва с добро име за високо качество и иновации. Харесва се и формата на препарата – смучащи таблетки.
Чрез интернет е достъпен и още един американски препарат
Мелатонин на Maxler
Компанията е популярна и има високи резултати. Дава много добра цена на големите си опаковки. Разработчиците смятат, че добрият сън се осигурява и от други съединения, затова влагат в таблетката фосфор и калций. Мелатонинът е 3 мг, затова се отнася към категорията „стандартен“.
В нашите аптеки са заредени още няколко десетки наименования с мелатонин. Ще дадем някои, без да сме изчерпателни.
- Продукти на спрей: Сомни Екс на Натурфарма, Мелатонин Плюс на Д-р Таис, Мелатонин на ОстроВит, на Зеин Фарма, на Плантис (+ маточина и пасифлора), Липозомен мелатонин на Магхербс, Мелатонин Контрол на Аура Хербалс (+ маточина).
- Продукти на капсули: Мелатонин + билки на Криейтфарма, ОстроВит 1 мг, Биохерба с валериана, Фемифайм с магнезий и маракуя, Зейн Фарма 1 мг, Гревия Слийп, Фиторелакс и др.
- Продукти на саше: Dhala Вирал с кверцетин и др. за имунната система, Мелатонин Директ на Futu Natura 1 мг, Сладки Сънища Директ на Фортекс. „Директ“ сашетата се изсипват в устата, без разтваряне.
- Продукти на капки: на Уебър Натуралс 5 мг, Слийп Тунайт на Ензиматик Терапи, също 5 мг.
Самоубийство с Мелатонин
Датският изследователски институт по предотвратяване на самоубийствата провежда изследване за връзката между мелатонина и суицидалното поведение. Заедно с партньори те са наблюдавали 10 577 човека, получавали мелатонин средно 50 дни. От тях 22-а са загинали в резултат от самоубийство, а други 134 души са направили неуспешен опит.
Сравнявайки тези данни с данните за цялото население от 6 млн., което не получава мелатонин (предположително), изводът е следният:
Сред лекуващите се с мелатонин честотата на самоубийствата е 4 пъти по-висока и честотата на опитите за самоубийство е 5 пъти по-висока в сравнение с населението, което не получава лечение.
Направен е изводът, че лечението с мелатонин е свързано със суицид и опити за суицид. Това изследване се приема за недостатъчно обективно, тъй като не са отделени пациентите със съпътстващи психически патологии, които преминават лечение с мелатонин. Известно е, че психическите разстройства с висок риск за суицид обикновено са придружени с разстройства на съня.
Вижте и ТОВА: За какво помага Валидол? Прием с Валериан за високо кръвно.
Марта Савова е журналист от кариерата с многогодишен опит, предимно ориентиран в сферата на здравната, потребителската и социалната тематика, културата, техниката и икономиката. За контакт ползвайте имейла ?: martasavova@yandex.ru. За информацията си се допитва до свои авторитетни съветници, сред които има професори по медицина.