Ето какво трябва да знаем за характерното за паническо разстройство лечение
Задължителното за паническо разстройство лечение е важен етап от осъзнаването на проблемите на пациента. За да има развитие и промяна на състоянието на страдащия от паническо разстройство, той трябва не само да осъзнае и признае това, че има психически проблеми, но и да поиска да следва лечението, което му се назначи.
В случая най-важно е до колко страдащият от това заболяване ще се мотивира да се откъсне то затворения омагьосан кръг на болестта и ще се постарае да осъзнае проблемите си.
При обичайното за паническо разстройство лечение е добре да се знае, че от една страна са чисто физическите симптоми, които съвсем не са за пренебрегване, а от друга чисто психическите страхове и тяхното отражение върху поведението.
Съществуват медикаменти, които са специално насочени към това да повлияват и двата аспекта на проблема, но за съжаление често се случва те да действат едностранчиво. Тоест помагат на пациента, но наполовина. В случаите, когато лекарствата успеят да блокират паническите атаки и те не се случват или са редки и кратки, пациента може да се избави напълно от своето заболяване и да води нормален начин на живот, без сянката на собствените си страхове. В тези случаи говорим за успех при нормалното за паническо разстройство лечение.
Видове страхова невроза
Обикновена страхова невроза: Характеризира се излишни и безпричинни безпокойства, които продължават месеци наред. Налице са и физически симптоми, като сърдечна палпитация или прекомерна нервност
Обсебваща страхова невроза (маниакална): При нея хората са „нападнати” от настойчиви повтарящи се мисли, които са отражение на преувеличени страхове и тревоги.
Типичен пример за такава невроза е страх от евентуална зараза от микроби или страхове от неправилно поведение или проява на насилие.
Тази мания може да доведе до спазване на някакъв ритуал или друг вид действие, което задължително извършвате, като например миене на ръце, повтаряне на определени фрази и др.
Панически разстройства: характерно за тях е повтаряща се, неочаквана атака на паника. Без предупреждение ви атакуват и обикновено продължават 15-30 ужасни минути.
Паническите разстройства, като разновидност на страховата невроза, може да са придружават от агорафобия (страх от места, които трудно могат да се напуснат-търговски молове, самолет и т.н.)
Посттравматичен стрес: Появява се след преживяна силно травмиращо събитие като сексуален или физически тормоз, свидетел на смърт, неочаквана загуба на близък човек или природно бедствие.
Това са основните симптоми:повторно преживяване на събитието, поведение на бягството (например избягване на места свързани по някакъв начин със травмиращото събитие); емоционално отчуждение.
Този вид страхова невроза проявява и физически симптоми – лош сън, раздразнителност или лоша концентрация.
Фобии: Фобията представлява преувеличен и нереален страх от определен обект, дейност или ситуация, която в действителност е малко опасна или дори никак.
Чести фобии са тези от някои видове животни – змии, жаби, паяци;страх от летене, от височини и др.
Страховата невроза може да влоши много предишни медицински състояния – язва, хипертония, астма и други.
Лечение на страхова невроза
Основната цел на лечението на страховата невроза е да се помогне на хората да живеят добре. Успехът на лечението зависи от степента на развитие на страховата невроза.
Когнитивната поведенческа терапия (КПТ) и лекарства е основният способ за лечение. Що се отнася до лекарствата, най-честият избор са селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина. При по-сериозни разстройства се прилагат антидепресанти.
Поведенческата терапия, която може да се комбинира с лекарства, е:
- Когнитивна поведенческа терапия за изопачено и опасно възприемане на силна форма на страхова невроза;
- Създаване на приятни фантазии;
- Релаксационни техники.
Консултации с психотерапевт и други терапевтични техники се прилагат да помогнат на страдащите от страхова невроза за разбиране на болестта и факторите, които предпазват или отключват неврозата.

Паническата атака е вид страхова невроза
Здравословен начин на живот с физическа активност, почивка и пълноценно хранене също намаляват пристъпите на страхова невроза. Групите за подкрепа са подходящи за някои пациенти с обикновена страхова невроза.
Там те имат възможност да споделят своите безпокойства и тревоги да се уверят, че не са единствените с такива проблеми. Обаче групите за подкрепа не могат да заменят лечението, но могат да го подпомогнат.
Лечението на страхова невроза включва различни методи!
Злоупотреба или привикване към медикаменти може да се окаже проблем, ако извършвате самолечение с лекарства и алкохол за разтоварване на напрежението.
Хората със страхова невроза може да развият и друго психическо разстройство, затова, ако проявявате някои от симптомите на страхова невроза, не провеждайте самолечение, а се консултирайте със специалист, който ще ви осигури адекватна грижа и лечение.

Марта Савова е журналист от кариерата с многогодишен опит, предимно ориентиран в сферата на здравната, потребителската и социалната тематика, културата, техниката и икономиката. За контакт ползвайте имейла ?: martasavova@yandex.ru. За информацията си се допитва до свои авторитетни съветници, сред които има професори по медицина.
Най-страшни са фобиите